Kari a Jíra.. ale hlavně Sunny

Výcvik

Od začátku jsme věděli, že chceme pejska vychovaného, který s námi bude moci chodit všude.

Kdysi jeden výcvikář na otázku od kdy se chodí se psem na cvičák odpověděl:      " S kokrem? Od narození !!!" :-D

My jsme začali hned jak to bylo možné, po třetím přeočkování a chytlo nás to. Cvičit se Sunny budu hlavně já. Sebekriticky jsem zhodnotila, že Jíra má a bude mít naprosto přirozenou autoritu, takže on být tím páníčkem-cvičitelem být nemusí. A hlavně: já se na to tak těším!!!

Bodejď by ne. Máme chytrou holčičku, které to jde skoro samo, tak je radost s ní cvičit.

Hodný pan veterinář nám doporučil cvičák v Řeporyjích se kterým spolupracuje. Hrozně prima je blokování hodin na internetu, kde je vidět s jakým výcvikářem budeme cvičit a jací pejsci tam s námi budou. Také je výhoda, že je vždy přesně nastavený počet pejsků.

Cvičák nabízí nejen výcvik poslušnosti, ale i lovecký, agillity, dog dancing, obedience..Jmenuje se Haf bez obav.. takže bez obav do toho! :-)

 

3.10.2009  -  SEZNAMOVACÍ LEKCE (informace o cvičení a rozřazení do pokročilostních skupin)

výcvikářka Bára

Sunny si hned padla do oka s kříženečkem Rudou. Láska na první pohled! :-)

 

10.10.- 14.11. 2009  - kurz pro ŠTĚŇÁTKA ZAČÁTEČNÍKY

Chodíme k Báře a učíme se sedni, lehni, ke mmě.. a občas Sunny s Rudou a Kari s Klárou vyrušují.. ;-)

Z některých pejsků má Sunny občas strach, ale ke konci hodiny už se kamarádí. Cvičák je bezva i k socializaci s různými plemeny psů.

A protože jsme šikovné, tak jsme z naší skupiny jedny z prvních přeřazeny do vyšší pokročilosti, heč! :-D

Ruda s Klárou bohužel přestávají chodit, tak přestupujeme sami.

 

21.11. 2009 - 20.2.2010 - kurz pro ŠTĚŇÁTKA MÍRNĚ POKROČILÉ (s Bárou a s Alčou)

Šprtka Sunny.. dělá sedni, lehni s přehledem, odložení velmi dobré.. jen to chození u nohy a na vodítku bez tahání je problém :-( Ale ať to není vždy jen na Sunny. Než panička pochopila co je "čelem vzad".. kudy pes, kudy ona a nezamotat se do vodítka.. tak to také chvíli trvalo. Jíra se radši tiše vzdálil.. no jo no! Nemám za sebou vojnu a pořadové cviční jsme ve škole moc nebrali.. jak by se teď hodilo! To je samé vpravo, vlevo, čelem vzad.. ;-)

 

Mezitím zkoušníme i další psí aktivity: v prosinci 2009 jsme se přihlásili na hodinu Obedience a musím přiznat, že na to je Sunny příliš živý pejsek a panička má málo trpělivosti ji stále krotit.

Ale nevzdali jsme to úplně a zkraje ledna 2010 jsme zkusili Agillity . To je něco pro tu naši raketu!!! :-) Bohužel nutno podotknouti, že to rozhodně není tak lehké jak to vypadá! Sunny to jde skoro samo, ale aby to panička uběhla, myslela o pár vteřin dopředu a řídila psa správně.. hrůza! Ale jsme nadšené a baví nás to.

Také jsme zjistili, že Sunny podědila po taťkovi Dickovi (Dar z Malé Kamenné) lovecké návyky a asi by byla škoda jí nedopřát přirozenosti. Sjednali jsme si individuální hodinu s výcvikářkou Zuzkou a domluvily se, že absolvování Svodu loveckých psů a zkoušek vloh neměl být problém, tak chodíme i na hodiny lovecké výchovy, abychom byly připravené. Teď ve sněhu je to spíš o poslušnosti.. ale to nám neuškodí.

 

16.1. - 17.5.2010 AGILLITY (se Šimonou)

První hodinu jsme absolvovali 16.1. 2010 a zjistily, že nás to bude bavit! Sunny to jde totiž úplně samo :-)

Takže budeme cvičit hlavně paničku, aby to Sunnynce nekazila :-D

V lednu jsme šly pravidelně 1x týdně a pak nastala pauza.. nemoc paničky, hory, špatné počasí..

Takže začínáme v dubnu prakticky znova.. ale to neva. Něco už umíme, tak budeme mezi ostatními začátečníky frajeřit ;-)

Panička ukecala kamarádku Katku s pudl toyem Axíkem, který do toho jde s námi, tak nám držte tlapky!

17.5.2010 - Agillity se nám stále líbí, ale hledáme jiný kurz. Šimona neruší hodiny ani v dešti a velkém větru, tudíž propadají peníze a to nám nevyhovuje. Přestává chodit i Katka s Axem a Lenka s Amy to zvažuje. Dle internetového rozpisu přihlášených pejsků jsme se naštvali z toho dne všichni, neboť se nikdo z našich "spolužáků" dál nehlásí.

 

10.5.2010 VÝCVIK S KLIKREM (se Šimonou)

Při štěněčím výcviku poslušnosti nám výcvikářka Bára řekla, že je Sunny přemýšlivý pejsek, a že by pro ní byl KLIKR ideální pomůckou. Tak jsme si na Mezinárodní výstavě psů v Praze-Letňanech koupili (mimo jiné) i klikr a přihlásili se na hodinu klikru k výcvikářce Šimoně na 10.5.2010 od 18hod.

Klikr je takové cvakátko, kterým se cvaká za odměnu. Když pejsek udělá cvik dobře, tak se cvakne a dostane i dobrůtku. Pes by měl tím zaměstnávat i mozek.. a zkoušet cvik sám napravit, aby si cvaknutí zasloužil. Do budoucna sám i cviky nabízet.

No, opět je to docela těžké hlavně pro paničku ;-) Kliknout ve správnou dobu a jen na excelentně splněný úkol.. Při úvodní hodině do klikru mi totálně spadlo sebevědomí, neboť jsem tam šla s tím, že cvičení s klikrem na poslušnost bude lehké, neboť Sunny cvičí dobře a ono ejhle.. zlobilka naše! Sunny byla nesoustředěná a nejradši by si hrála s pejskama, takže jsme hodně cviků musely opravovat.

Výcvik s klikrem je pozitivní metodou výcviku, kde se netrestá. Trest je pouze NEcvaknutí klikrem, ale musím přiznat, že to co Sunny předvedla, tak bych jí nejradši seřezala :-D

Tak máme před sebou další úkol.. bylo by škoda nevyužít metody, která Sunny bude dál rozvíjet.

17.5.2010 jsme se kvůli počasí a případném cvičení v něm neshodly se Šimonou, takže i na klikr hledáme jiný cvičák. 

 

 28.2.2010 -  12.6.2010- kurz pro ŠŤEŇÁTKA POKROČILÉ (s Bárou)

Kromě pilování naučené základní poslušnosti pilujeme chůzi na vodítku, proplétání mezi ostatními pejsky, odložení za pochodu a další.

Na tomto kurzu jsou s námi starší a zkušenější pejsci, ale se skromností svojí vlastní musíme potvrdit, že jsme se naprosto přirozeně mezi ně zařadily ;-)

 

LOVECKÝ VÝCVIK (se Zuzkou)

Koncem r.2009 jsme se domluvili s výcvikářkou Zuzkou, že Sunny připravíme na Svod loveckých psů a na Zkoušky vloh.

V lednu 2010 proběhlo rozřazení do skupin podle ras, případně druhové příslušnosti.

My jsme 1SZV - což znamená: skupina 1, slídiči, zkoušky vloh. Ve skupině jsme s retrivřicí a labradorem.

V celé lovecké komunitě jsou hlavně Maďarští a Výmarští ohaři, Jezevčíci a Bígli. Kokřík je tam kromě Sunny bohužel jen jeden. Slečna Chaine. Krásná holka, ale většinou je vzhledem ke svému věku a zkušenostem v jiné skupině a stejně se Sunny moc kamarádit nechce :-(

Než přejde ta letošní dlouhá zima, tak pilujeme hlavně poslušnost. První výcvik na poli jsme absolvovaly v březnu a sebekriticky jsme zhodnotily, že na zkoušky vloh půjdeme nejdřív na podzim. Takže ať Sunny stále jen nechválíme: na vodítku stále tahá a v neznámém prostoru má čumák u země :-(     Se samostatným běháním je na tom docela dobře, ale zkoušely jsme si Stopu vůdce (kterou tedy ve zkouškách nemá, ale..) a to selhala úplně..

Musíme cvičit, ale také počkat až bude starší.. asi je to pro ni ještě moc těžké. Právě prožívá psí pubertu a má před prvním háráním.. takže si to máme čím omluvit ;-)

 

3.4.2010 Sunny úspěšně prošla Svodem loveckých psů (viz Novinky)

a pokračujeme v loveckém výcviku.. zaměříme se na poslušnost a přípravu na zkoušky vloh. Musíme koupit pořádnou píšťalku a začít na ni Sunny učit.

 

12.6.2010 ZAČALA HÁRAT, TUDÍŽ 3 TÝDNY NEBUDEME MOCT NA CVIČÁK.

 

17.6.2010 -  30.6.2010   AGILLITY (s Karolínou-Dogs and Fun)

Na doporučení jsme začaly chodit se Sunny na agillity s Karolinou. Jezdíme do Bezděkova, což je asi 25 km od nás směrem na Kladno.

Kája agi učí hodně metodicky, takže je to zatím těžší, ale baví nás to a jsem přesvědčená, že to bude fajn. Bohužel jsme začali chodit těsně před prázdninami, kde budou pauzy kvůli dovoleným. Tak pořádně zase od září.

Sunny dohárala, byli jsme na dovolené, ale jsou prázdniny a výcvik probíhá v letním režimu / nerežimu. 

Občas se domluvíme se Zuzkou (lovecký výcvik), ale trénujeme hlavně sami.

 

 

Hlavním úkolem letošního podzimu je úspěšně složit ZKOUŠKY VLOH malých plemen LOVECKÝCH PSů, takže cvičíme sami, ale chodíme i k Zuzce.

V říjnu jsme obnovili výcvik Agillity s Kájou, ale záhy jsme to musely přerušit, neboť si Sunny rozštěpila drápek na přední pacce a kulhala. Navštívili jsme tedy našeho pana veterináře, který to začal konzervativně léčit a doporučil klid.

 

26.12.2010 DOSTALA SUNNY OD JEŽÍŠKA OPOŽDĚNÝ DÁREČEK - HÁRÁNÍ, takže cvičení opět posunuto.

 

r. 2011

Začali jsme intenzivně cvičit poslušnost doma i na cvičáku HafBO, neboť nás 9.4.2011 čekají zkoušky ovladatelnosti psa (ZOP)

 

Vzhledem k rentgenovému výsledku kyčlí (DK-D) se na agillity BOHUŽEL budeme jen dívat a fandit ostatním. Béé !!!

Víc informací je v novinkách a scan dokumentů v záložce Důležité dokumenty.

 

 

 

Kontakt

Chlastáčkovi

chlastackovi@seznam.cz

Vyhledávání

Náš tým

Jíra "Chlastáček"

Head of "Chlastacek" family

SUNNY "Chlastáčková"

Sunny (čti: sany) * 18.6.2009   Anglický kokršpaněl s PP, jméno dle PP: Taranie z Březnického Balkánu  

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode